VİDEOLAR

Kadın Hastalıkları Soru Ve Cavaplar

Kadın Hastalıkları Soru Ve Cavaplar

 

Evet, merhaba hanımlar. Yine her Cuma olduğu gibi karşınızdayız. Bu hafta Figen Hanım’da bizimle birlikte.

İyi bir hafta geçirdik umarım. Sorularınızı bekliyoruz. -Hocam ilk sorularımıza başlayalım o zaman. -Hocam çikolata kistim var. Çok ağrım oluyor. Regl olsam da olmasam da ameliyat dediler. Ve artık ayda iki kez regl oluyorum. Sürekli kanamam oluyor. Bir fikir verebilir misiniz?

Kistin büyüklüğü, boyutu, iki taraflı mı tek taraflı mı, senin yaşın, çocuk isteyip istememen gibi konular var yani burada karar vermek sadece kistin var ameliyat ol şeklinde olmayacaktır. Eğer çocuk doğurmak istiyorsan daha çok fazla ihmal etmemeni tavsiye ederim.

Adet düzeninde ağrı yaptıysa ve adet dışında ağrılar yapmaya başladıysa karın içindeki organları yapıştırmaya başlamış demektir. 

Yani nedir bu? Kistin sadece kisti sorunumuz bu hastalığı aynı zamanda rahmi yumurtalığa, yumurtalığı bağırsağa yani pelvik kapağı dediğimiz organları birbirine yapıştırmaya başlamış demektir.

Yapıştırdığı zaman tüpte de tıkanıklığa yol açar. O zaman sadece kisti almak yetmeyebilir. O yüzden o raddeye gelmeden, kist cerrahi boyuttaysa yani dört cm üzerindeyse o zaman cerrahi işlem olman gerekiyor. Bu zamandan önce çok korkmana gerek yok.

Cerrahi işlem göbek deliğinden veya karından girilerek yapılıyor hemen ertesi gün de evine gönderiyoruz bir aksilik olmazsa. -Gebelik süresinde çatlakların oluşmaması için ne yapmalıyız?

Ne önerirsiniz krem olarak? O normal ciltte alakalı siz ne yaparsanız yapın cildiniz eğer çatlayacaksa zaten onun önüne hiçbir kremle geçemezsiniz. En doğalı zeytinyağı kullanabilirsiniz cildinize. Onun dışında başka krem önermiyorum ben. Badem yağı da olabilir ama o da tüylenme yapabiliyor.

Bu nedenle en doğalı zeytinyağı kullanmak olacaktır. Herhangi bir vücut yağı da olabilir. Ama markalara geçtik mi bin tane marka var onları söylemiyoruz. Vücut yapın neyse istediğini sür çatlayacaksa çatlayacaktır. -Sarı kantaronu önerir misiniz? Bilmiyorum . Bu konuda yorum yapmayacağım. -İdrar sarkması için tedavi şekilleri nasıl hocam?

İdrar yolu sarkması için tedavi şekilleri. Şimdi bunun derecesi önemli. Sende nelere yol açıyor önemli. İdrar kaçırmana yol açıyor mu? İdrar sarkması tek başına mı yoksa idrar kaçağıyla birlikte mi bu önemli. Bunların tedavileri ayrı ayrı oluyor. Şimdi bunun tabii ki en basiti fizik tedavi egzersiz programlarıyla çok hafif sarkmaları geriye döndürerek tedavi etmek mümkün.

Ya da lazer terapisi dediğimiz oraya bir bariyer oluşturmak. Bu ama basit hafif formlar için geçerli. Ama artık kızlık zarını geçmiş dışarıdan görülecek kadar sarkmış olanlarda cerrahi dışında bir seçeneğimiz kalmıyor. Onlarda egzersiz ya da lazer tedavisinin hiçbir faydası yok.

Cerrahi de çeşit çeşit tabii ki. Sadece ön duvarın düzeltilmesi, asılması, meş kullanılması, meşli meşsiz tedavi. Bunları tabii ki muayene sonucunda yaşına ve gelecek planlarına göre belirliyoruz. Hamilelikte leke oluşmaması için ne önerirsiniz? Leke oluşmaması için, güneşe çıkmak zaten en büyük leke kaynağı. Gebeliğin kendisi lekeyi arttıracak bir durum, güneşe çıktığınızda mutlaka güneş koruyucu kullanılmasını tavsiye ediyorum. Gebe eğitimi için bir öneriniz var mı? Şimdi bir gebe okulu eğitimleri var.

Cuma günler yapıyoruz tam gün. Ücretsiz yapıyoruz burada. Bir grup yarın çalışanlar için yapacağız. Aynı şekilde bir defaya mahsus olmak üzere. Bir de ücretli olanlar var. Onlar da doğuma hazırlık eğitimleri.

Burada yaptığımız yuvarlak masa gebe eğitimleriyle birlikte genelde teorik eğitimden bahsediyoruz. 14ç haftaya kadar gebelik oluşumuyla ilgili eğitimler oluyor. 14. Haftadan sonra 28. Haftaya kadar ikinci gebelik eğitimleri oluyor. Gebelikte oluşan rahatsızlıkları, beslenme şekillerini, yaşam şekillerini anlatıyoruz. Bir sonraki ise 30. Haftadan doğuma kadar olan süreçte.

Burada doğuma hazırlık, meme bakımı, emzirme, yumurtalık hazırlığı gibi eğitimleri veriyoruz. Ücretsiz olan eğitimde doğuma hazırlık, doğumun evreleri ve doğum tercihleriniz gibi konuları işliyoruz. Gebelikte nasıl nefes alınacak. Ağrıyı nasıl geçiştirecek, nasıl ıkınılacak bu tarz eğitimleri veriyoruz.

 

Prof.Dr. Petek Balkanlı

Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.

Yorumlarınız

    Yorum Yapılmamış !

Sorunu Gönderin

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.