VİDEOLAR

İdrar Kaçırma ve Sarkmalar

İdrar Kaçırma ve Sarkmalar

İdrar kaçırma sorunu, yaşam kalitesinin sosyal ve cinsel olarak bozulmasına neden oluyor. Sürekli ıslaklık ve ped kullanımı vajinada enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Pek çok hasta tarafından kaçınılmaz bir sorun olduğunu düşünülse de tanı ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemelerle yaşamın her döneminde tedavisi mümkündür.  

 

İdrarın, kişinin isteği dışında dışarı atılması idrar kaçırma olarak tanımlanır. Üretra ya da mesanenin vajinanın içine ve dışarı doğru sarkmasına idrar torbası sarkması adı verilir. Cinsel organların, bu organları karın içerisinde sabitleyen bağların işlevini kaybetmesiyle aşağıya, vajinaya doğru yer değiştirmeleridir. Vajina ön duvarının, idrar torbasına verdiği desteği yitirmesi ile gelişir. Bu durum, ağır yük kaldırma, gülme, öksürme, hapşırma, merdiven çıkma gibi karın içi basıncı arttıran durumlarla idrar kaçırmaya yol açar. İdrar kaçırma problemi en hafif haliyle kendini bu şekilde gösterir. İleri derecede ise özellikle de ıkınma esnasında vajinadan dışarıya çıkacak şekilde de ilerleyebilirler.  Bu durum idrarı yapmakta güçlük yaşatabilir. Böbreklerde sorunlar yol açabilir.    

Prof.Dr. Petek Balkanlı

Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.


Bu Makale 70 Okunmuştur

Yorumlarınız

    Yorum Yapılmamış !

Sorunu Gönderin

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.