VİDEOLAR

Laparoskopi

Laparoskopi

Laparoskopik Cerrahi Nedir ?

Kısa ve basit bir tanım ile laparoskopi, karın içini optik bir cihaz yardımı ile gözlemleme işlemidir. Göbek altından açılan sadece 1 cm boyunda küçük bir kesi ile cihaz karın altına yerleştirilir ve karın içini aydınlatma görevi görür. Bu sayede yumurtalık, rahim ve tüpleri ilgilendiren problemleri kolayca tespit etmemiz mümkün olur. Üstelik bu yöntem ile tespit edilen problemlere doğrudan müdahale etmek de mümkündür. Gerektiği durumlarda, eş zamanlı olarak yine karın alt bölgesinde 3 – 5 mm çapında delikler açıp, yardımcı aletlerin karın içine sokulması ile tedavi edebiliriz. Bu yöntem, kan kaybı fazlalığı ve yara yeri büyüklüğü olmaması sebebi ile sıkça tercih edilmektedir. 

Genel cerrahide ve bazı cerrahi branşlarda da kullanılan laparoskopi jinekolojide pek çok farklı amaçla kullanıldığını görüyoruz. Gebe kalmaya engel teşkil eden problemlerin tespit edilmesi, kist, myom ve dış gebelik gibi pek çok farklı durumun araştırılması ve tespit edilmesi bu yöntem ile güvenli bir şekilde mümkündür. Genel anestezi altında ve ameliyathanede gerçekleştirilen işlemin hemen ardından taburcu olabilir ve çok hızlı bir şekilde günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz. Kısa sürede iyileşme sunuyor olması önemli avantajlarından biridir. Laparoskopi süreleri ise amaca göre değişiklik gösterir. Eğer tanı amaçlı olarak gerçekleştiriliyorsa, sadece 20 – 25 dakika yeterlidir. Bunun dışındaki işlemlerde farklı süreler söz konusu olabilecektir. En nihayetinde Laparoskopi, bugün sıkça tercih edilen, güvenli, hızlı iyileşme sağlayan ve hızla günlük yaşama dönüş yapılabilen bir uygulama olarak tanımlanabilir. 

Prof.Dr. Petek Balkanlı

Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.


Bu Makale 70 Okunmuştur

Yorumlarınız

    Yorum Yapılmamış !

Sorunu Gönderin

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.