VİDEOLAR

Histeroskopi

Histeroskopi

Bir endoskopik uygulama olarak niteleyebileceğimiz histeroskopi, özellikle rahim ağızı ve rahim boşluğunun vajinal yoldan izlenmesi demektir. histereskop adı verilen bir optik cihaz yardımı ile gerçekleştirilen uygulama, problemlerin tespit edilmesinde oldukça etkilidir. Pek çok farklı sebeple kullanılabilmektedir. Örneğin, gebeliğe engel teşkil eden sorunların tespiti, anormal vajinal kanamalar, doğumsal anormalliklerin tespit edilmesi, önceden tespit edilmiş olan myom ve poliplerin temizlenmesi ve doğumsal şekil bozukluklarının giderilmesi gibi pek çok sebeple gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte günümüzde en çok kullanılma sebepleri, rahim içerisindeki bölmelerin çıkarılması, yapışıklıkların açılması, tüp bebek başarısızlıklarının değerlendirilmesi ve tespit edilen myom ve poliplerin temizlenmesidir. 

Histeroskopi uygulamasının süreleri yapılacak olan işleme göre değişiklik gösterecektir. Eğer sadece tanısal amaçlı olarak gerçekleştiriliyorsa, 5 – 10 dakika sürecektir ve bu işlem için genel anestezi ya da ameliyathaneye gerek duyulmaz. Diğer taraftan cerrahi histeroskopi yapılacaksa, 15 dakika ile 1 saat arasında bir zaman zarfı söz konusu olabilir. Bu uygulamanın ardından birkaç gün süre ile akıntı ve kramplar gibi şikâyetler söz konusu olabilir ve basit ağrı kesiciler ile bu süreç kolaylaştırılabilir. Çoğunlukla 1 gün içerisinde normal yaşama dönülebilir ve bu süreç en fazla 2 gün sürecektir. Farklı amaçlar ile sıkça uygulanan yöntem, doğru tanı konulması ve pek çok sorunda tedavinin gerçekleştirilebilmesi için gereklidir. Risklerinin son derece az oluşu, hatta hayati risklerin neredeyse hiç söz konusu olmaması bu uygulamaya olan güveni de artırıyor. Dolayısıyla sık sık tercih edilen ve korkulmasına gerek olmayan bir işlemden söz ediyoruz. En risksiz şekilde şikayetlerinizden kurtulmanız bu uygulama ile mümkün olabilir ve hızla yaşamınızın normal seyrine dönebilirsiniz. 

Prof.Dr. Petek Balkanlı

Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.


Bu Makale 47 Okunmuştur

Yorumlarınız

    Yorum Yapılmamış !

Sorunu Gönderin

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.