VİDEOLAR

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Her Yaşta Tedavi Edilebiliyor

KADINLARIN YÜZDE ONBEŞİNDE GÖRÜLEN İDRAR KAÇIRMA PROBLEMİ SOSYAL YAŞANTIYI  OLUMSUZ YÖNDE  ETKİLİYOR. ÇORLU ÖZEL REYAP HASTANESİ KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI PROF.DR.PETEK BALKANLI KAPLAN KISA SÜRELİ TEDAVİLERLE BU HASTALIĞIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLECEĞİNİ VE İHMAL EDİLMEMESİ GEREKEN BİR HASTALIK OLDUĞUNU SÖYLÜYOR.

İdrar normalde insanda istenildiği zaman ertelenebilen bir fonksiyon olmasına rağmen zamanın getirdiği olumsuzluklar nedeni ile bu durum idrar kaçırmaya kadar gidebiliyor.

 

İDRAR KAÇIRMA KORKUSU SOSYAL YAŞANTIYI TEHDİT EDİYOR

İdrar kaçırmanın pek çok türü vardır. Bunlardan birini hiçbir anatomik bozulma olmamasına rağmen mevcut sistemik hastalıklar sonucunda veya kullanılan ilaçların yan etkileri ile geçici idrar kaçırma denilen tür oluşturmaktadır. Buna örnek olarak idrar yolunda taş, idrar yolu enfeksiyonu, idrar çıkışını arttıran ilaçlar,  kalp hastalıkları, yatalak olma ve bazen de gebe olma gibi durumlar geçici idrar kaçırmasını tetikleyebilmektedir. İdrar kaçırmanın bir diğer türü ise anatomik bozulmalardan kaynaklanan kaçırmalardır. Bu tarz idrar kaçırmaların tedavileri daha çok cerrahi ile olmaktadır. İdrar kaçırmanın diğer bir çeşidi ise aşırı aktif mesane( huzursuz idrar kesesi)olarak adlandırılan idrar kesesindeki kasların istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanan kaçırmalardır. Normal idrar çıkışının başlaması için idrar yolundaki kaslar gevşer ve idrar kesesindeki kaslar kasılır. Aşırı aktif mesanesi olan kişilerde ise idrar kesesi istemsiz olarak kasıldığından sık idrara gitme ve arada da idrar kaçırma meydana gelebilmektedir. Bu kişiler idrar kaçırmanın yanında; sık tuvalete gitme ve idrar kaçırma korkusu gibi şikâyetlere sahip oluyorlar.

 

ASTIM DA İDRAR KAÇIRMA NEDENİ

Genellikle yaşlılarda görülen idrar kaçırma, yaşa bağlı olarak pelvik tabanın zayıflamış olmasıyla birlikte gelişiyor. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde östrojen hormonunun bitmesi birçok dokuda gevşemeye yol açıyor. Bu durum aynı zamanda pelvik tabanın kas dokularına da yansıyor. Pelvik tabanın zayıflaması da idrar yolunun tutunabileceği sağlam dokunun ortadan kalkması anlamına geliyor. Yaşlanma,hamilelik süreci ve doğum,bu kasların zayıflamasına ve deforme olmasına neden oluyor. Astım, kronik kabızlık,karaciğer yetmezliği gibi hastalıklar da pelvik taban kaslarının zaman içinde zayıflamasına sebep olabiliyor.

 

İDRAR KAÇIRMA İNSANLARI SOSYAL YAŞAMDAN SOYUTLUYOR

İdrar kaçırma probleminin tanısı ürojinekoloji polikliniklerinde ve bu konu üzerinde ihtisaslaşmış kadın doğum ve üroloji uzmanları tarafından konuluyor. Hasta, şikayetlerinin tarifi sonucu ve muayene aşamasında dolu mesaneyle öksürtülüyor ve idrar kaçırıp kaçırmadığı tespit ediliyor. Şayet tam olarak teşhis konulamazsa  ‘Ürodinami’ olarak bilinen kapsamlı bir klinik tetkik sistemi uygulanıyor. İdrar kaçırmanın tanısında en etkili yöntem hastanın şikayetleridir. Bazen bir hastada birden fazla kaçırma tipi görülebilmektedir. İdrar kaçırmanın nedenini yaşlılığa bağlayanlar ve bu hastalığın tedavisi olmadığını düşünerek bir yanılgıya düşenler olabilmektedir.  İdrar kaçırma problemi, insanların adeta sosyal yaşamlarına set çekmelerine neden olabilmektedir. Halbuki, bu hastalığın tedavisi mümkündür. İleriye dönük sarkma veya idrar kaçırma problemlerinden korunmak da mümkündür. Özellikle doğum sonrası pelvik kasların güçlendirilmesine yönelik yapılacak egzersizler hastalıktan korunmak için etkili bir yöntem olarak gösterilmektedir.

 

TOPLUM ARASINDA  ‘İDRAR KAÇIRMA’  HASTALIĞI ÖZELLİKLE YAŞLI İNSANLARIN BİR KADERİ OLARAK KABUL EDİLİYOR FAKAT CİDDİ BİR TAKIM HASTALIKLARIN DA GÖSTERGESİ OLABİLEN İDRAR KAÇIRMA, HER YAŞTA DEĞİŞİK YÖNTEMLERLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

 

TEDAVİ ŞEKLİ HASTALIĞIN TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİYOR

İdrar kaçırma tiplerine göre tedavi şekilleri de farklılaşmaktadır. Hastalığın türüne ve evresine göre ilaçla tedavi, fizik tedavi veya cerrahi tedavi yöntemleri uygulanıyor. Pelvik taban zayıflığından kaynaklanan sorunlara fizik tedavi yaklaşımları benimseniyor ve kasın kuvvetlendirilmesi öncelikle sağlanmaya çalışılıyor. Fizik tedavi yönteminin sonuç vermediği durumlarda ise cerrahi uygulamalar tercih ediliyor. İdrar kaçırma problemlerine yapılan cerrahi müdahaleler son derece minimal operasyonlar olup genel anesteziye dahi gereksinim duyulmaksızın yapılıyor. Ameliyatlar 15-20 dakika sürüyor ve hastalar en geç ertesi gün taburcu oluyor. Aşırı aktif mesane sendromlarında ise istemsiz kasılan mesane kaslarını gevşetici ve sakinleştirici ilaçlar veriliyor ya da fizik tedavi veya elektrik simülasyon denilen tedaviler ilaçlarla birlikte uygulanıyor. Bunların yanı sıra hastalara davranış tedavisi de veriliyor ve böylece mesane kaslarını rahatsız eden kahve, çay, kola gibi içeceklerin azaltılması,yatmadan önceki sıvı tüketiminin düzenlenmesi gibi önleyici tedaviler uygulanıyor.

Prof.Dr. Petek Balkanlı

Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.


Bu Makale 51 Okunmuştur

Yorumlarınız

    Yorum Yapılmamış !

Sorunu Gönderin

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.