VİDEOLAR

Girişimsel Tanı Testleri

Girişimsel Tanı Testleri

GİRİŞİMSEL TANI TESTLERİ
Bebekte özellikle kromozom kusuru şüphesi varlığında ve diğer bazı durumlarda tanıyı doğrulamak amacıyla uygulanan yöntemlerdir.


AMNİOSENTEZ;
Amniosentez girişim gerektiren tanı testleri arasında en yaygın kullanılanıdır. En sık ileri anne yaşında Down sendromu tanısı için ve 11-14 testinde veya üçlü testte (veya yeni versiyon olan dörtlü testte) risk çıktığında ileri inceleme yapmak ve tanı koymak için genellikle hamileliğin 16 ila 20. haftaları arasında uygulanır. Ayrıca nöral tüp defektinden şüphelenilen durumlarda, bebekteki bazı enfeksiyon hastalıklarının tanısının konmasında, bebekteki bazı metabolik hastalıklardan şüphelenildiği durumlarda ve amnion sıvısındaki bazı maddelerin ölçümünde de amniosentez uygulanır.


AMNİOSENTEZ NEDİR?
Amniosentez (AS) anne adayının karın cildinden girilen bir iğneyle rahme ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amnion sıvısına ulaşılması ve buradan sıvı alınması işlemine verilen isimdir. AS yukarıda sayılan nedenler bebeğin içinde yüzdüğü amnios sıvısının normalde çok fazla olması gibi durumlarda anne adayını rahatlatmak için tedavi amaçlı kullanılabileceği gibi, bebeğin akciğer olgunlaşmasının araştırılması gibi nedenlerle tanı amaçlı da kullanılabilir.

HANGİ DURUMLARDA ANNE ADAYINA AMNİOSENTEZ ÖNERİLİR?
Aşağıdaki durumlarda bebeğin kromozom kusurlu ya da amniosentez yoluyla saptanabilen bir hastalığı olma riski yüksektir ve bu anne adaylarına AS önerilir;

*35 yaş ve daha üstü anne adayları ileri anne yaşı durumunda,
*Daha önce kromozom kusuru olan bir bebek doğurmuş anne adaylarında,
*Anne ve baba adayında dengeli translokasyon taşıyıcılığı adı verilen durumun ya da diğer yapısal kromozom kusurlarının olduğunun bilinmesi gibi durumlarda,
*Yakın akrabalardan birinde kromozom kusuru varlığı olduğunda,

*Anne ve baba adayında kalıtsal hastalıklar olduğunda.

Prof.Dr. Petek Balkanlı

Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.


Bu Makale 46 Okunmuştur

Yorumlarınız

    Yorum Yapılmamış !

Sorunu Gönderin

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.