VİDEOLAR

Hamilelik Dönemi İlk 3 Ay

Hamilelik Dönemi İlk 3 Ay

Hamilelik Dönemi İLK 3 AY

Hafta hafta bebeğinizin gelişimi ve sizde görülen değişiklikler

İlk haftalarda ortaya çıkan düşüklerin önemli bir kısmı kromozom bozukluğuna bağlı olarak meydana gelir. Düşük olduğunda kadın ilk önce suçu kendinde arar. Ağır kaldırdığı , çok uzun süre ayakta kaldığı , üstteki rafa uzandığı ve buna benzer bir çok nedenle düşük yaptığını düşünebilir. Bu sayılan nedenler gelişmekte olan bir canlının kaybedilmesi için yeterli değildir ve en önemlisi bilimsel kitaplarda düşük nedeni olarak yer almamaktadır. Yine de hamile olan bir bayanın kendine dikkat etmesi önemlidir. İlk 3 aydaki düşüklerin büyük bir nedeni hatalı döllenmeler genetik olarak hatalı yumurtalarla olan döllenmeler sonucudur ve tabiat kanunu olarak kendi kendini yok etmektedirler, düşüklerin 3 defadan fazla tekrarlaması durumunda doktorunuz gerekli incelemeleri yapacaktır.

Gebelikte egzersiz yapma… Gebelikte önce düzenli egzersiz yapıyorsanız bu alışkanlığınızı doktorunuzun önerisi doğrultusunda ileri gebelik haftalarına kadar sürdürebilirsiniz. Ancak sizi aşırı zorlayabilecek veya yaralanma riski yüksek olan egzersiz türlerinden (ata binme, tenis, kayak , dalış , hızlı yürüyüş vs. ) vazgeçmeniz uygun olur. Eğer gebelik öncesi egzersiz yapma alışkanlığınız yoksa kendinizi fazla zorlamamalısınız. Günlük yarımşar saatlik yürüyüşler sizin için idealdir.

8.HAFTA 

Bebeğinizin gelişimi…

Bebeğinizin boyu yaklaşık 15-20 mm

 

9.HAFTA

Bebeğinizin gelişimi…

Bebeğinizin boyu yaklaşık 23-26 mm

…ve sizdeki değişiklikler

Kan dolaşımının hızlanması ve dokuların gebelik hormonlarının etkisiyle gevşemesi sonucu hafif bel ve kasık ağrıları, dişeti kanamaları görülebilir.

DİŞ BAKIMI… Gebelik döneminde , tükürüklerin asit oranı normalin üstünde olduğu ve dolayısıyla koruyucu diş minesine yıpratıcı etki yaptığı için , bu dönemde diş çürüğü riski özellikle yüksek olur.

10.HAFTA

Bebeğinizin gelişimi…

Boy: 5cm. Kilo: 5-6 gr

…ve sizdeki değişiklikler

Göğüsleriniz emzirme dönemine hazırlanmaktadır. Meme başından süte benzeyen sarı bir sıvı gelir. Kolostrum da denen bu sarı sıvının salgılanması tamamen normaldir ve herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Bu dönemlerde, anne adaylarının yarısından fazlasının yaşadığı gibi siz de mide yanması veya ekşimesi sorunu yaşayabilirsiniz.

MİDE EKŞİMESİ… Gebelikte diğer kaslar gibi mide , yemek borusu arasındaki kasın da gevşemesi sonucu mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıyla oluşur. Mide içeriği, asit özellikler taşıdığından yemek borusunda tahriş yapar. Mide ekşimesi sonucu yemek borusunda oluşan tahribatı önlemek için tedbirler alınmalıdır. İlk önce midenizde ekşime yapabilecek gıdalardan uzak durmalısınız. Midenizin aşırı dolmasını engellemek ve yemek sonrası uzanmaktan kaçınmak etkili olabilir. Yatarken başınızın altına ilave yastık koyarak mide içeriğinizin yemek borunuza kaçmasını engelleyebilirsiniz. Bu önlemler de fayda etmiyorsa doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanabilirsiniz.

11.HAFTA

Bebeğinizin gelişimi…

Boy: 4-5 cm. Kilo: 7-8 gr.

…ve sizdeki değişiklikler

Vücudunuzun daha fazla miktarda kan taşımaktan yorulduğu ve tansiyonunuzun düştüğü zaman baş dönmesi görülebilir. Temiz havada yapılan düzenli yürüyüşler iyi gelir.

 

12.HAFTA

Bebeğinizin gelişimi…

Boy: 6-7 cm. Kilo: 9-14 gr.

…ve sizdeki değişiklikler

Uterus (rahim) yukarı doğru büyümeye devam eder ve pelvis dışına çıkarak karın boşluğunda yer alır. Artık uterus mesane üzerine çok baskı yapmadığından sık idrar yapma isteği bir miktar azalır. Bu haftalardan itibaren düşük tehlikesi büyük ölçüde azalır.

Prof.Dr. Petek Balkanlı

Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.


Bu Makale 39 Okunmuştur

Yorumlarınız

    Yorum Yapılmamış !

Sorunu Gönderin

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.