VİDEOLAR

Kadınlarda En Fazla Görülen Kanser Türleri

Kadınlarda En Fazla Görülen Kanser Türleri

Kanser hastalığı günümüzde görülme sıklığı sürekli artan, önemli hastalık türlerinin başında gelmektedir. Ancak başarılı erken teşhis yöntemleriyle, ilk evrede kanser fark edilebilmektedir. Kadınlarda bazı kanser türleri daha sık görülmektedir. Kadınlarda sık karşılaşılan kanser türleri şunlardır;

  1. Rahim ağzı kanseri
  2. Rahim kanseri
  3. Yumurtalık kanseri
  4. Vajina kanseri
  5. Vulva kanseri

 

Rahim ağzı kanseri

Bu kanser türü kadınlarda en fazla görülen kanser türlerindendir. Diğer kadın kanserlerinden farkı ise düzenli tarama ve testler sayesinde erken evrede tespit edilebilmesi ve tedavi başarısının çok yüksek olmasıdır. Rahim ağzı kanseri, 35-55 yaş arası kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.

 

Rahim kanseri

Rahim kanseri, yine rahim ağzı kanserinden olduğu gibi erken teşhis edilebilen ve tedavi başarısının yüksek olduğu kanser türlerindendir. 50 yaşını geçmiş olan kadınların ve özellikle menapoza geç giren kadınların bu kanser konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

 

Yumurtalık kanseri

Sıklıkla menopoz sonrası dönemde karşılaşılan yumurtalık kanserleri kadınlar arasında en karmaşık ve zor tedavi edilen kanser türüdür. Yumurtalık dokusunda yer alan ve yumurtalığın temel yapısını meydana getiren epitelyum hücrelerinde kontrolsüz bölünme gerçekleşerek olur.

 

Vajina kanseri

Vajina kanseri vajina dokusunda kanser gelişmesidir. Vajina kanserleri kadınlarda 45 ile 65 yaş arasında daha sık karşılaşılmaktadır. Jinekolojik muayene esnasında vagina duvarında kanamalı bir erozyone ya da tümoral bir alan şeklindedir. Bu bölge üzerinden alınan biyopsinin incelenmesi sayesinde kanser tanısı kesinleşir. Vaginal kanserlerin tedavisindeyse kanserin vajina içerisinde nereye yerleştiğine ve kanserin büyüklüğüne bağlıdır.

 

Vulva kanseridir

Vulva kanseri, vajina girişini de çevreleyen derinin yer aldığı bir kanser türüdür. Bu kanser türü tedavi edilebilir fakat diğer bütün kanserlerde olduğu üzere en etkin tedavi şekli kanser yayılmadan evvel erkenden teşhis edilebilmesinden geçer. Vulva kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıklarında daha sık karşılaşılmaktadır.

Kadınlarda karşılaşılan tüm bu kanser türleri göz önüne alındığı zaman, kadınların yapması gereken en önemli şey düzenli olarak jinekolog kontrollerine gitmek olacaktır. Kanser hastalığında erken tanının ne kadar önemli olduğu asla unutulmamalıdır.

Prof.Dr. Petek Balkanlı

Kadın Hastalıkları ve doğum ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisine kadar pek çok alanda hizmet veriliyor.


Bu Makale 1 Okunmuştur

Yorumlarınız

    Yorum Yapılmamış !

Sorunu Gönderin

Konuyla ilgili sorularınızı buradan bize gönderin en kısa sürede cevaplayacağız.