13.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 7-9 cm. Kilo: 23-26 gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Gebeliğin erken dönemine ait şikayetler hemen hemen hiç kalmaz. Rahim büyüdükçe gerilir ve etrafını çevreleyen, kendisini yerinde tutan zarları da gerer. Bunun sonucu, hafif kasık ağrısı şikayetleri olabilir. Günlük enerji gereksiniminiz artar. Kilo almaya başlayabilirsiniz.

 

GEBELİKTE GÜNLÜK DEMİR İHTİYACI30-60 miligram arasındadır. Bu miktarın tümünü de besinlerden karşılamak zordur. Mesela 60 miligram demir almak için 1 kilo kırmızı et yemek gerekir ki, bu uygun bir yol değildir. Bu nedenle özellikle demir eksikliği olan anne adaylarına genellikle 10-12.haftalardan itibaren (daha erken de olabilir)demir takviyesi verilir. Bu takviye, multi-vitamin kombinasyonları şeklinde olabileceği gibi tek başına demir tabletleri de olabilir. Yemeklerle birlikte çay tüketimi demir emilimini engeller. Ayrıca süt de demirin emilimini engellediğinden alınan demir tabletleri ile birlikte süt ve çay içilmemelidir.

 

Gebeliğin en rahat dönemi olan ikinci trimester’e hoşgeldiniz!

 

14.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 8-10 cm. Kilo: 42-45 gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Progesteron hormonunun etkisiyle tüm düz kaslarınızda gevşeme meydana gelir. Bu size, bel ağrısı, kabızlık ve tansiyonunuzda hafif düşme şeklinde yansır. Bulantılar geçmiştir. Progesteronun gevşetici etkisi nedeniyle mide içeriği yemek borunuza kaçabilir ve yanma olabilir. Yorgunluk ve bulantı azaldığından veya tamamen geçtiğinden dolayı kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz ve keyfiniz yerine gelir.

 

ÇAYIN İÇİNDEKİ MADDELER Çayın içindeki maddeler demir emilimini azaltır. Bunun yanında çay ve kahvenin idrar söktürücü etkisi nedeniyle yemeklerde aldığınız kalsiyumun da gereksiz yere atılmasına neden olabilir. Çay ve kahve yemeklerden 2-3 saat sonra içmeniz daha uygun olur. (Gebelikte genellikle 2 fincana kadar açık çay içilmesine izin verilir.)

 

15.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 10-12 cm. Kilo: 70-74 gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Karnınız az da olsa büyümeye başlar. Elinizi karnınıza götürdüğünüzde rahminizi top gibi hissedebilirsiniz.

 

16.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 12-17 cm. Kilo: 100-120 gr.

 

Bebeğinizin cinsiyeti bu haftada belli olur. Bu hafta doktorunuz sizden üçlü veya dörtlü test yaptırmanızı isteyebilir.

 

 

 

ÜÇLÜ ve DÖRTLÜ TEST: Tüm anne adaylarına 16-18.haftalar arasında önerilen bir kan testidir. Anne adaylarından alınan kanda 3-4 ayrı hormon ölçümü yapılır. Hormon ölçümü sonuçları , anne adayının yaşı , kilosu , sigara kullanıp kullanmadığı gibi değişkenler ve gebelik haftasıyla birlikte özel bir bilgisayar programına girilerek işleme tabi tutulur. Bu işlem neticesinde anne adayının bebeğinde Trisomi 21 (Down Sendromu) , Trisomi 18 ve nöral tüp defektinin var olma olasılığı belirlenir. Unutulmaması gereken en önemli nokta , bu testin tanı koymadığı , yalnızca tarama yapıldığıdır. Tarama testlerinin amacı belli bir hastalık açısından riski yüksek kişileri belirlemek, yani hastalığın esas tanısın koyduracak testin kimlere uygulanması gerektiğini tespit etmektir. Örneğin Down sendromunun kesin tanısı amniyosentez ile elde edilen fetal hücrelerin kromozomlarının incelenmesiyle konur. Amniyosentez, her anne adayına uygulanmayacağına göre, kimlere yapılması gerektiğini anlamada bu testler yardımcı olur.

 

17.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 13-18 cm. Kilo: 140-150 gr.

 

Bebeğiniz asla kalsiyumsuz kalmaz, ihtiyacını sizin kalsiyum deponuzdan karşılar. Siz yeterince kalsiyum almazsanız kemiklerinizdeki kalsiyum depolarınız azalabilir. Bunun sonucunda dişlerinizde çürükler oluşabilir.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Vajina sürekli yenilenen bir dokudur ve eski dokular akıntı şeklinde atılır. Bu akıntı bazı kadınlarda çok az iken, bazılarında günlük ped kullanılmasını gerektirecek kadar fazla olabilir. Doğal olan bu akıntı , beyaz-sarı renktedir, genellikle kokusuzdur ve idrar yaparken yanma, ağrı ve kaşıntı gibi belirtiler görülmez. Gebelik döneminde bu doğal akıntıda artış olabilir. Ancak akıntı, koyu kıvamlı, yeşil-kahve renkli, beraberinde ağrı, yanma, kaşıntı gibi belirtiler varsa mutlaka doktorunuzun değerlendirmesi gereken bir durumdur. Enfeksiyon veya farklı bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

 

18.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 14-20 cm. Kilo: 190-210 gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Bebeğinizin ilk hareketlerini karnınızda kelebeğin kanat çırpması şeklinde hissedebilirsiniz.

 

GEBELİK DÖNEMİ, İDRAR YOLU ENFEKSİYONU gelişimine zemin hazırlar. İdrar yolundaki düz kaslar diğer tüm kaslar, gibi gevşeme eğilimi gösterirler. Buna bağlı olarak akım az da olsa yavaşlar. Anne adayının az sıvı alması da bu tür enfeksiyonların oluşumunu artırır. İdrar yolu enfeksiyonları genellikle idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma şeklinde kendini gösterirken, gebelik döneminde hiç belirti vermeyen sinsi idrar yolu enfeksiyonlarına da sık rastlanır.

 

 

 

 

 

19.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 16-22 cm. Kilo: 280-300 gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Bu haftalardan itibaren cilt değişiklikleri belirginleşmeye başlar. Halk arasında gebelik maskesi denilen, yüz pigment birikmesiyle renk değişiklikleri olması sizde de görülebilir. Bu en çok göz çevresinde, şakaklarda, alında ve yanaklarda ortaya çıkar. Güneşe fazla maruz kalmakla artar. Mümkün olduğunca güneşten korunmalısınız (şapka takabilirsiniz). Ayrıca cildinize uygun güneş kremi kullanabilirsiniz. Göğüslerdeki kahverengi alan giderek büyür. Doğumdan sonra 12.aya kadar devam eder.

 

20.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 25-26 cm. Kilo: 300-350 gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Rahim tepe noktanız şu anda tam göbek deliğinizin hizasındadır. Bundan sonra, 38.haftaya kadar her hafta yaklaşık 1 cm yukarıya çıkmaya devam edecektir. 38.Haftadan sonra ise bebeğin doğum kanalına doğru inmesiyle rahim tepe noktası da aşağıya inmeye başlar. Göbek deliği ile kasık arasında koyu renkli çizgi belirmeye başlar. Buna linea nigra adı verilir ve doğumdan sonra kaybolur. Bu dönemlerde karın bölgenizde, göğüs çevrenizde ve kalçalarınızda hızlı bir büyüme ve gelişmeye bağlı olarak çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar kalıcıdır ve doğumdan hemen sonra gümüşi bir renk alırlar. Çatlak önleyici kremler veya badem yağı gibi nemlendiriciler cildinizin gelişmeye dayanıklılığını arttırarak çatlak oluşumunu azaltabilir. Hatta önlemeyebilir. Bu ürünleri bu haftalardan itibaren her gün çatlak oluşma riski olan bölgenize uygulamanızda fayda vardır. Bunun yanında bol sıvı almak, sebze ve meyve tüketimine önem vermek, uygun kilo almak , doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmaya çalışmak da çatlak oluşmasını engellemek açısından önemlidir.

 

Bazı anne adayları hiçbir önlem almamışken doğum sonrası hiç çatlakları oluşmayabilir. Bazı anne adaylarında ise tüm önlemleri almalarına rağmen çatlaklar ortaya çıkabilmektedir. Bu kalıtsal yatkınlık ve cildin yapısıyla ilgili bir durumdur.

 

21.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 27-28 cm. Kilo: 360-400 gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Karın boşluğu içerisinde büyüyen rahmin diğer organlar ile birlikte diyafram kasını sıkıştırması sonucu pek çok gebe, bu dönemde nefes darlığı ya da çabuk nefes nefese kalma sorunu yaşayabilirler. Hormon değişikliklerinin bir sonucu olarak akıntı artışı olabilir. Kan, ağrı ya da kaşıntı belirmedikçe, bu beyaz akıntı zararsızdır.

 

22.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 27-28 cm. Kilo: 430-470 gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Bebeğinizin büyümesine bağlı olarak kilo almaya devam edersiniz. Bu kilo alma, ilk aylardaki, bulantı ve iştahsızlıklar nedeni ile 1-2 kilo olabilirken, 4.aydan itibaren ayda 1, 5-2 kilo artış normal kabul edilir.

 

Bel ve sırt ağrısı çekiyorsanız;

 

*Uzun süre ayakta kalmaktan kaçının ve ayaklarınız kalça seviyesinden biraz yukarıda olacak şekilde oturun. Bunun için ayaklarınızın altına tabure koyabilirsiniz.

 

*Günlük yürüyüşler yapmaya çalışın.

 

*Alçak topuklu ayakkabı tercih edin. Yüksek topuklu ayakkabılar gibi hiç topuksuz ayakkabılar da belinizin zorlanmasına neden olabilirler.

 

23.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 29-31 cm. Kilo: 500-550 gr.

 

Bebeğiniz ile bu haftalarda iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Onunla iletişim kurmanın en iyi yolu ellerinizi karnınıza koyarak onunla konuşmanızdır. Bebekler, ince ve tiz sesleri daha iyi algılar. Baba adayları da eşlerinin karnına ellerini koyarak ve seslerini biraz incelterek bebekleriyle konuşabilirler. Ayrıca bebeğinize müzik dinletmek isterseniz, müziği kendinizin dinleyeceği kadar açın ve yumuşak melodiler seçin.

 

Bir çok anne adayında bu haftalarda bacak krampları görülmeye başlar. Kalsiyum ve magnezyum alımı, şikayetlerin ve krampların sıklığını azaltır. baldır kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapmak, hareket etmek bu krampları azaltabilir.

 

24.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 30-32 cm. Kilo: 600-640 gr.

 

Doktorunuz sizden 24-28. haftalar arası “şeker yükleme” ya da “şeker tarama testi” yaptırmanızı isteyebilir. Hiçbir belirti göstermeden de gelişebilen gebeliğe bağlı diyabet, bu gebelik haftaları arasında yapılan testlerle anlaşılır.

 

25.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 33-35 cm. Kilo: 700-800 gr.

 

Gebelik muayeneleriniz sırasında yapılan ultrasonografide cihaz, bebeğinizin ölçümlerini hafızasında olan ortalama değerler eşliğinde gebelik haftasına çevirir. Ortaya çıkan gebelik haftası, sizin gebelik haftanızla uyumlu olmayabilir ve çoğu zaman 10 gün eksik veya fazla çıkarabilir.

 

26.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 34-36 cm. Kilo: Yaklaşık 820gr.(550-1330)

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Çoğu anne adayının da, bu haftalardan itibaren ayaklarında şişmeler görülür. Özellikle çalışan anne adaylarında gün sonuna doğru bu durum belirginleşir. Büyüyen rahim, ana toplar damalara baskı yaparak vücudun alt yarısındaki kanın kalbe geri dönme hızını yavaşlatır. Baskıya uğrayan ve akımı yavaşlayan toplardamar içindeki kanın sıvı kısımları damar etrafında bulunan alana sızar. Bunun sonucu olarak ayaklarda sıvı birikmesi sonucu şişme meydana gelir. Ayaklar dinlendirildiklerinde (yatar pozisyonda ve biraz yukarı kaldırarak) bu ödemin azaldığı görülür.

 

27.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 35-36 cm. Kilo: 950 (650-1500)gr.

 

Bu dönemde bebeğinizin en önemli ihtiyaçlarından biri de Omega-3 yağ asidi adı verilen maddedir. Omega-3, bebeğinizin bu haftalarda hızlanmış olan beyin dokusu yapımında bolca kullanılır. Bu madde, soya fasulyesi ve ceviz gibi bitkiler kaynakların yanında balıkta, bol miktarda bulunmaktadır. Balık tüketimine bu haftalardan itibaren daha çok dikkat etmeniz bebeğinizin gelişimi açısından önemlidir. Doktorunuz balık yağı haplarını kullanmanızı tavsiye edebilir.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Rahminizde bu haftalarda başlayabilen ve ani olarak ortaya çıkan kasılmalar ve gevşemeler hissederseniz hemen endişelenmeyin. Bunlar Braxon-Hicks kasılmaları adı verilen ağrısız, adet krampları gibi ve düzensiz aralıklarla gelen kasılmalardır. Bu kasılmalar, rahminize doğuma hazırlık için yaptığı antrenman kasılmalarıdır.

 

Kasılmalarınız olup olmadığını anlamak için avucunuzun içini karnınıza hafifçe dokundurun. Avucunuzun içinde rahminizin toplanıyor hissi oluşturması bir kasılma belirtisidir. Bu esnada ağrı hissedilmesi şart değildir. Bu kasılmaların sıklığını ve süresini ölçün. Saatte dört kez ve daha sık ortaya çıkan kasılmalarda mutlaka doktorunuza haber verin.

 

Erken doğum tehdidinin en önemli belirtisi, rahimde düzenli aralıklarla orta çıkan kasılmalardır. Bunun yanı sıra pozisyon değiştirmekle geçmeyen bel ağrıları, vajinal akıntının artması ya da daha sümüksü, daha sulu ya da kanlı akıntının ortaya çıkması, adet sancısına benzer kramp tarzı ağrılar ile pelviste dolgunluk hissinin ortaya çıkması durumlarında doktorunuza danışın, işte bu durumlar erken doğum eyleminin belirtileri olabilirler. Doktorunuz bu durumda sizi rahim kasılmalarını da ölçebilen ve 20 dakika bağlı kalacağınız bir cihaza bağlayıp rahim kasılmalarınızın gerçek mi yoksa yalancı kasılmalar mı olduğunu tanıyacaktır. Gerekirse sizi muayene edip kasılmalara rahim ağzı açılmasının eşlik edip etmediğini ölçebilir, eğer erken doğum tehdidi olduğuna karar verirse sizi hastaneye yatırıp tedavi etmesi gerektiğini bildirebilir.