28.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 36-37 cm. Kilo: 1000 (750-1600) gr.

 

29.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 38-39 cm. Kilo: 1300 (900-1900) gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Kalbiniz, anne ve bebeğe yeterli kan sağlayabilmek için eskisine oranla daha fazla kan pompalamaktadır. Kendinizi yormadan ve zorlamadan yürüyüşler yapmalısınız.

 

30.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 39-40 cm. Kilo: 1400 (1000-2000) gr.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Bebeğinizin hızla büyümesi, nefes almanızı zorlaştırabilir. Rahminiz neredeyse akciğerlerinizin altında diyaframa dayanmış durumdadır. Diyaframa baskı yapılması sonucu hem akciğerleriniz hem de mideniz daha yukarı itilir. Bu da sizde nefes darlığı, halsizlik ve mide şikâyetlerinin oluşmasına sebep olur.

 

Yemek borusu asitlere karşı koruması olmayan bir yapıdır ve mideniz yandıkça bu bölgede kalıcı değişiklikler oluşabilir. Bu nedenle mide yanması sorununuzu aldığınız önlemlerle gideremiyorsanız, doktorunuzun önerdiği ilaçları mutlaka kullanınız.

 

 

 

 

 

31.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 40-41 cm. Kilo: 1600 (1200-2300) gr.

 

32.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 41-42 cm. Kilo: 1700(1300-2500)gr.

 

Bebeğinizin yeri giderek azaldığından hareketlerinde de farklılıkla gözlenir. Var olan yeri en iyi şekilde kullanmak zorundadır. Bebeğinizin duruş şekli, kordonu basıya uğramaktan koruması ve doğum kanalına en iyi şekilde girmesi için önemlidir.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Vücut dokularında sıvı tutulması bu haftalarda el parmaklarınızda uyuşmalara neden olabilir. Parmaklarınızda uyuşma, yanma ve elektriklenme hissi doğumdan sonra ortadan kalkabilecek bir durumdur. Bacak krampları çok sık rastlanan bir durumdur ve sizin kalsiyum ihtiyacınızın bir belirtisi olabilir. Genellikle bu haftadan itibaren doktorunuz iki haftada bir sizi kontrole çağırır. Karnınızın büyümesi nedeniyle istenilen pozisyonda yatamama, sırt ağrıları, bacak krampları gibi nedenler uykusuzluk problemi oluşturabilir.

 

33.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 42-43 cm. Kilo: 2000 (1500-2750)gr.

 

Bebeğinizin beyin dokusu hızlı bir şekilde gelişerek büyür. Erkek bebeklerin testisleri artık tümüyle karın boşluğundan normal yerleri olan torbalara inmişlerdir. Bebeklerde bu gelişim tamamlanmadan doğum gerçekleşir ve inmemiş testis tanısıyla tedavi olmaları gerekebilir.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Gebeliğin ilerleyen haftalarında ayaklarda su tutulmasından dolayı şişmeler olabilir. Ancak elde ve yüzde şişme, şiddetli baş ağrısı, göz önünde sinek uçması , şimşek çakması , karın ağrısı şişmelerin 2-3 gün gibi kısa bir süre içinde aniden artması , bulantı-kusma , kendinizi hasta hissetme gibi durumlarda preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) söz konusu olabileceğinden doktorunuza başvurabilirsiniz.

 

Yalnızca gebelikte görülen preeklampsinin erken tanısı ve gerekli durumlarda doğumun gerçekleşmesiyle anne adayı iyileşmekte ve bebek de çoğu durumda sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmektedir. Doktorunuz erken tanı için her muayenede sizin tansiyonunuzu ölçer ve gerekli durumlarda idrarda protein (albümin) incelemesi yapılır.

 

34.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 43-44 cm. Kilo: 2100 (1650-2950)gr.

 

Bebeğinizin solunum hareketleri, dış dünyadaki gerçek solunuma hazırlık olarak yapmaktadır. Bu haftadan itibaren bebeğinizi günde 20-30gr arası alır.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Braxton-Hicks kasılmaları denilen doğuma hazırlayıcı kasılmalar bu haftalardan itibaren biraz sıklaşabilirler. Bu kasılmalar kısa sürerler, düzensizdirler ve genellikle sizde büyük rahatsızlığa neden olmazlar. Rahim kasları bu şekilde antrenman yapmakta doğum zamanı geldiğinde gerçek doğum kasılmalarına dönüşmektedirler.

 

HASTANEYE YETİŞEBİLECEK MİYİM?

 

Anne adaylarının en büyük endişelerinden biri hastaneye yetişmeden doğum yapmaktır. Özellikle ilk doğumun gerçekleştirecek anne adayları için ender rastlanan bir durumdur. Gerçek doğum kasılmaları başlamasıyla birlikte rahim ağzı açılmaya başlar ve “tam açık” yani 10cm olana kadar 6-10 saatlik süre geçer. Daha sonra başlayan ıkınma evresi de 15 dakika ila iki saat arası sürer. Ancak şunu unutmamalısınız ki dakikalar içinde hastaneye gidilmesi gereken durumlar çok enderdir. Artık doğum çantanızı hazırlayabilirsiniz.

 

35.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 44-45 cm. Kilo: 2300 (1850-3200) gr.

 

Gelişimini büyük ölçüde tamamlayan bebeğinizin, bu haftanın sonu da doğsa bile yoğun bakım gerektirmeden (kuvöze girmeden)yaşamını sürdürme ihtimali son derece yüksektir. Bebeğinizi işitme duyusu tamamen gelişir. Cilt altında yağlanma artarak bu hafta cilt altı yağ tabakası kolları ve bacakları kaplar. Bu tabaka bebeğinizin doğduğunda vücut ısısını korumasına yardımcı olur. Bebeğinizin hareketleri, onun sağlıklı olduğunu gösteren en önemli bulgulardan biridir. Dış nedenlerle (sizin uzun süredir aç olmanızı, yorgun ve uykusuz olmanız gibi) bebeğiniz belli zamanlarda daha az hareket edebilir. Hareket azalmasının tanımı, her anne adayına göre farklıdır. Düzenli hareket etmekteyken, aniden bu hareketlerde değişiklik olması mutlaka bebekte problem olması anlamına gelmez. Ancak inceleme amacıyla NST yapılmasını gerektirebilir. Doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Bebeğiniz, rahmin büyük bir bölümünü kaplar. Bu nedenle nefes almakta zorluk çekebilirsiniz. Kısa bir süre sonra bebeğiniz aşağı inecek ve siz de böylece daha rahat nefes alabileceksiniz.

 

36.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 46-47 cm. Kilo: 2500 (2000-3300)gr.

 

Tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamlamış durumdadır. Son rötuşlar yapılmaktadır.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Bu haftadan itibaren karnınızın birden aşağı indiğini fark edebilirsiniz. Böylece mide yanması, nefes darlığı, kaburga ağrısı gibi şikayetleriniz azalacaktır. Artık gebelik sürenizi tamamlamanıza yaklaşık dört hafta kaldı. Özellikle ilk gebeliğinizse sürekli aklınızda “nasıl olacak acaba” düşüncesi olabilir.

 

Doğum eylemi başladığında ve size “normal doğum yapabileceğiniz“ söylendiğinde bile çok çeşitli nedenlerle doğumunuzun sezaryen ile tamamlanması gerekebilir. Bu gerçeği bilmeniz, hayal kırıklığı yaşamamanız açısından önemlidir.

 

Bebeğinizin yavaş yavaş aşağı inmesi sonucu mesaneye yaptığı baskı artar. Sizde sık sık tuvalete gitme gereksinimi duyarsınız.

 

37.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy : 47-48 cm. Kilo: 2750 (2250-3500)gr.

 

Bebeğiniz gelişimini artık tamamladı. Ancak anne karnında geçirdiği günlerden faydalanmaya devam eder. Dış ortama hazırlık için solunum çalışmalarını sürdürür. Akciğerleri havayla dolu olmasa da gün boyunca yüzlerce kez tekrarlanan bu hareketin amacı, solunum kaslarının güçlendirilmesidir. El ve ayak parmaklarında kavrama refleksi görülmeye başlar.

 

26. haftadan itibaren başlayan, bebeğinizi saran ipeksi tüylü tabaka (lanugo) ile kremsi maddenin (vernix caseosa) oluşumu devam edebilir. Bebeğinizin bu haftalarda karnınızda yaptığı en sık hareketlerin hıçkırma, gerilme, irkilme ve parmak emme olduğunu göstermektedir. Bebeğiniz, artık ışığa doğru dönmeye başlar. Rahim duvarları gerilip, inceldikçe içeri daha fazla ışık girer. Bebeğinizde bu ışığa göre aktiviteler düzenler.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Bebeğiniz genelde nihai pozisyonuna geçer. Bu pozisyonu ender olarak değiştirir. Bu dönemde vajina ve rahim ağzının kendini doğuma hazırladığı için vajinal akıntınızda biraz artma olabilir. Bebeğinizin hareketleri dışarıdan rahatlıkla farkedilebilir. Zaman zaman karnınızın bir bölgesinde bebeğinizin hareketlerine bağlı olarak aniden bir yükselti hissedebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

38.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy : 48-49 cm. Kilo : 2950 (2500-3650) gr.

 

Bebeğinizin bağırsaklarında ilk dışkısı olan mekonyum birikmeye devam eder. Sıkıntıya girmedikçe bunu doğum sonrasına kadar çıkartmayacaktır. Vücudunda yağ depolama işlemi sürer. Genelde erkek bebekler, kız bebeklerinden daha fazla yağ depolarlar. Bu nedenle de daha kilolu doğarlar.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Bebeğiniz, ultrasonun yanında NST cihazı ile de değerlendirilir. Son ayda bebeğin iyilik durumuna gösteren üç önemli kriter vardır. Ultrason, NST ve anne adayının takip ettiği, hissettiği bebek hareketleridir.

 

NST

 

Bebeğin kalp atışlarının seyrini ve bebek hareketleriyle olan ilişkisini temel alarak yapılan bir testtir.

 

Hangi durumlarda uygulanır?

 

NST, gebeliğin sonlarına yakın, genellikle her hafta uygulanmakla birlikte miad geçmesi (40 haftanın dolması), rahim içi gelişme geriliği, preeklampsi gibi bebeğin kaybedilme riskinin olduğu durumlarda üç günde bir uygulanır. Ayrıca bebek hareketlerinin azaldığından şüphe edildiğinde uygulanır.

 

Uygulanması : Anne adayı bir yatağa yatırılır. Karnına bebek kalp atışlarının en kuvvetli duyulduğu yere kalp atışlarını algılayan cihaz bağlanır. Anne adayının eline, cihazın bebek hareketlerinde annenin basması ile işaretleyici olan bir ucu verilir. Test esnansın da bebek oynadığında bu düğmeye basması istenir. Yaklaşık 20 dakika boyunca cihaz, bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri ve rahimde oluşan kasılmaları (kontraksiyonları) kâğıda aktarır.

 

Bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeniz çok önemlidir. Bebek hareketlerinde ani azalmalar, bebeğin sıkıntıya girdiğinin bir işareti olabilir. Bu haftadan itibaren artık doğum sancıları her an başlayabilir. Peki, gerçek doğum eyleminin başladığını ve artık çantanızı alıp hastaneye gitmeniz gerektiğini nasıl anlayacaksınız?

 

Gerçek doğum eyleminin en önemli özelliği, kasılmaların (sancıların)düzenli aralıklarla oluşmasıdır. Önceleri daha az sıklıkla ancak yine düzenli aralıklarla başlayan doğum sancıları belli zaman sonra tipik olarak 10 dakikada üç kez ortaya çıkmakta ve her kasılma yaklaşık 50 saniye sürmektedir. Gerçek doğum kasılmaları istirahat etmekle geçmez ve şiddeti de zaman içinde giderek artar. Kasılmaları, elinizi karnınıza koyduğunuzda hissedebilirsiniz. Eğer kasılmalarınız belli bir düzeye gelmişse ve istirahatle geçmiyorsa artık hastaneye gitme zamanı gelmiştir.

 

Nişan” denilen hafif kanlı-sümüksü akıntı, bebeğin koruyucu tıkacın atılması olduğundan ek bir belirti ya da şikayet yoksa beklemeye devam edebilirsiniz. Genellikle nişandan sonraki ilk iki günde doğum başlamaktadır.

 

39.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 49-50 cm. Kilo: 3200 (2700-3800)gr.

 

Bu haftada bebeğinizin kafa çevresi ile karın çevresi yaklaşık olarak birbirine eşittir. Bebeğinizin yağ depolaması yavaşladığından kilo alımı da yavaşlar. Aynı şekilde siz de daha az kilo alırsınız veya hiç almazsınız.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Bu veya önümüzdeki hafta içinde doğum yapma olasılığınız oldukça yüksektir.

 

Bazı anne adaylarında doğum eylemi kasılmalarla (sancılarla)başlayabilir. Kanamanız olduğunda, bebek hareketlerinde azalma hissettiğinizde, sularınızın gelmesi durumunda veya kendinizde normal dışı bir durum sezdiğinizde hiç tereddüt etmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Merak etmeyin, doktorlar anne adaylarının her şikayetini dikkate almaktadırlar.

 

40.HAFTA

 

Bebeğinizin gelişimi…

 

Boy: 50-51 cm. Kilo: 3400 (2800-3900) gr.

 

Bebeğinizin cildini kaplayan ve verniks adı verilen kremsi madde ile lanuga adı verilen tüyler büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Bebeğinizin kafatası kemikleri tamamen kaynamıştır. Bu nedenle doğum sırasında esneklik gösterebilir. Böylece başın çapı küçülür ve çocuk doğum kanalından daha rahat geçebilir.

 

ve sizdeki değişiklikler

 

Tebrikler, gebeliğinizin artık son haftasındasınız. Artık rahim ağzı yumuşamaya başlamış ve karnınızın alt kısmında ağırlık hissi artmıştır. Olağan doktor kontrollerinize gitmeye devam edin.

 

42. gebelik haftasından itibaren gebelik miad geçmesi olarak adlandırılır. Miad geçmesi tanımı doktordan doktora, hastaneden hastaneye değişebilmektedir. Bazı doktorlar 40. Haftanın sonuna kadar beklerken, bazıları ise 42.haftanın sonuna kadar bekleyeceğini söyler. Bebeğinizin amniyon sıvısı yeterli ve NST incelemesi normalse doktorunuz size büyük ihtimalle beklemeyi önerecektir. Ancak zaman dolmasına karşı doğum eylemi başlamamış ise doktorunuz normal doğum başlatılması gerektiğini ve suni sancı verilmesi gerektiğini size bildirecektir. Eğer hekiminiz size kalça kemik yapınız, bebeğin anne karnındaki acil durumları, bebeğin iriliği, plasentanın (bebeğin eşi) aşağıya yerleşimi gibi normal doğum şansı çok düşük diyorsa doktorunuzun önerisine uymak faydalı olacaktır. Herşeyin normal olmasına rağmen gün geçmesi nedeni ile suni sancı verilmesi sonrasında ağrılar oturmaz ise veya düzenli ağrı oluşumuna rağmen bebeğin başı doğum kanalına inmez ise doktorunuz size sezaryen ile doğum yapılması gerekliliğini bildirebilir.