Bir bebek sahibi olmanın zamanı geldiğine karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken, hamile kalmadan önce bir doktor kontrolünden geçmektir. Bu doktor kontrolünün amacı hamilelikte, doğumda veya doğum sonrasında normal dışı durumların ortaya çıkma olasılığını artırabilecek risk faktörlerinin belirlenmesidir.Hamile kalmadan önce tedavi gerektiren durumların tedavi edilmesi ,hamilelik takibini değiştirebilecek özelliklerin belirlenerek hamilelikte takip planının çizilmesi bu doktor kontrolünde gerçekleşir.

*Hamile kalmayı planladığınız andan itibaren günlük yaşantınızı yeniden düzenlemelisiniz.

*Sigarayı bırakmalı, sigara içilen ortamlardan uzak durmalısınız.

*Alkol kullanımını tümüyle bırakmalı ve eğer kullanıyorsanız uyuşturucu, sakinleştirici, uyarıcı ilaçlardan vazgeçmelisiniz.

*Düzenli beslenmeye hemen şimdi başlamalısınız, unutmayın ‘düzenli beslenme’ bir alışkanlıktır.

*Günlük yaşamda sık kullanılan ilaçlar konusunda daha duyarlı olmalısınız.

*Evinizde kedi besliyorsanız ve toxoplazma tetkikleriniz bu hastalığı geçirmediğinizi gösteriyorsa bakımı esnasında kedinin dışkısıyla temas etmemeye özen gösteriniz.

*Günlük spor aktiviteleri genel olarak söylemek gerekirse hamilelik planlanan dönemde sauna tüplü dalış ve bedeni aşırı zorlayıcı spor aktiviteleri dışında kalanlar güvenli bir şekilde devam ettirilebilir.

HAMİLELİK ÖNCESİ DOKTOR KONTROLÜ

Jinekolojik muayenede (son bir yıl içinde yapılmadıysa) rahim ağzından alınan sıvıda pap smear incelemesi yapılır. Amacı rahim ağzında kanser öncüsü olabilecek lezyonların tanınması ve tedavisi için yol gösterilir.

 


*Anne adayında var olan kronik hastalıklar konusunda ilgili branş doktoru ile temasa geçilerek tedavi yeniden düzenlenir.

 


*Anne ve baba adayında kalıtsal geçişli hatalıklara işaret eden durumlar saptandığında anne ve baba adayı doğacak bebeklerinde hastalığın ortaya çıkma riski hakkında bilgilendirilmek amacıyla genetik danışmanlık hizmeti verilen birimlere yönlendirilir.
*Tansiyon ölçümü; anne adayının istiharat halindeyken ölçülen tansiyon değeri, hamilelik döneminde tansiyonun yükselmesi durumunda bu yükselmenin hamileliğe bağlı mı, önceden mi var olduğunun ayrımı için son derece önemlidir.

 


*Laboratuvar incelemeleri; Kan sayımı, tam idrar incelemesi, idrar kültürü, kan gruplarının belirlenmesi, rutin tiroid hormonu ölçümü, kızamıkçık, toxoplazma, açlık kan şekeri, böbrek ile karaciğer işlevlerini değerlendiren testler yapılabilir.


AŞILAR VE FOLİK ASİT TAKVİYESİ
Hepatit B, kızamıkçık, tetanoz hastalıklarına bağışıklık durumunun değerlendirilmesi ve bu hastalıkları geçirmeyen anne adaylarının aşılanmaları önemlidir. Bağışıklığı olmayan anne adaylarının aşılanması gerekmektedir.
Kızamıkçık enfeksiyonu kanda bu enfeksiyona karşı bağışıklık olup olmadığını araştırmalı ve gerekli durumlarda hamilelik öncesi dönemde aşı uygunlanmalıdır. Kızamıkçık aşısı canlı virüs içerdiğinden aşı hamilelik döneminde uygulanmamaktadır. Hamilelik öncesi dönemde aşı uygulandıktan sonra en az bir ay hamile kalınmaması ve aşılama sonrası tercihen kanda bağışıklık oluşup oluşmadığının araştırılması önerilir. Tetanoz da özellikle sıhhi açıdan uygun olmayan koşullarda doğum yapan anneler ve bebekleri için ciddi sağlık sorunları oluşturabilmektedir.