İdeal olanı gebelik planlandığından veya en geç gebelik tanısı konmasından sonra büyümekte olan fetusa en büyük desteği vermek üzere beslenme yeni baştan planlanmalıdır. Hamilelik döneminde düzenli ve dengeli beslenip bol su tükettiğinizde ve doktorunuzun size verdiği demir ve eksik vitamin mineral takviyelerinizi düzenli kullandığınızda şunları elde etmiş olursunuz;

 

 • Sağlıklı bir bebek, bebeğinizin potansiyelindeki ideal kilosuna kavuşması

 • Bebeğinizin dünyaya yeterli besin depolarıyla gelmesini sağlamak

 • Normal sınırlarda kilo almak

 • Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek

 • Rahat bir lohusalık dönemi geçirmek

 • Emzireceğiniz sütün kalitesini arttırmak

 • Doğum sonrası formunuzu korumak

 

Haimlelik dönemi gebenin günlük kaloriye, sıvıya, proteine, vitamin ve minerallere olan ihtiyacın arttığı dönemdir. Vücudumuz bu artan ihtiyaç için beyindeki açlık-tokluk merkezlerini bu duruma göre yeniden düzenlemektedir. Bu nedenle de bazen iştah artışları yaşamaktayız. Önerilen beslenme şeklimiz tüm temel besin ürünlerinden yeterince ve düzenli alınmasıdır. Kalorisi yüksek besleyici özelliği düşük yağ ve şeker miktarı fazla besinlerden (pasta, makarna, börek, tatlı, mantı..vb..) uzak durulmasında fayda vardır.

 

Hamilelikte günlük öğün sayısını 6 olarak ayarlamanız gerekmektedir, 3 öğün arasına koyacağınız ara öğünler sayesinde;

 

 • Midenin aşırı dolması ve sizi rahatsız etmesi engellenecek

 • Gebeliğin erken dönemlerinde bulantı şikayetlerini engelleyece

 • Gebeliğin ileriki dönemlerinde mide yanması ve şişkinlik şikayetlerini engelleyecek

 • Fazla acıkmadan bir şeyler yemek, aşırı yem ihtiyacını azaltacaktır.

 

Tabii ki ara öğünleriniz ana öğünleriniz kadar fazla olmayacak, meyve-yoğurt-süt-yemiş gibi yiyeceklerden oluşacaktır. Temel besin maddelerinden biri olan suya gebelikte ihtiyaç artmaktadır. Gebelikte arttıracağınız su veya sıvı alımı ile sağlayacağınız faydalar ise;

 

 • Kabızlık yaşamanızı engelleyecek

 • Yaz aylarında halsizlik şikayetinizin azalmasını sağlayacak

 • Gebelikte sık görülebilen idrar yolu infeksiyonlarının oluşumunu engelleyecek

 • Midenizde doluluk yaratarak yine aşırı yeme ihtiyacınızı frenleyecektir.

 

Vitaminler Hamilelikte bazı özel durumlar hariç ilaç şeklinde düzenli vitamin kullanımının gerekliliği tartışmalı bir konudur. Ancak gebeliğin ilk aylarında şiddetli bulantı ve kusma nedeni ile beslenememiş gebelerde tabii ki takviye vitamine ihtiyaç olacaktır. Çoğu doktor gebelik döneminde vitamin takviyesi önermektedir.

 

Demir Kan yapımında gerekli olan demir, bebeğin demir depolarının da dolması gerektiği için gebelikte alınması gereken bir elementtir. Ne kadar demir içeriği yüksek besinler tüketseniz de bu gereken demiri yerine koyamazsınız, bu nedenle gebeliğin ikinci yarısında demir içeren ilaçlar kullanmanız önerilecektir.

 

Çoğul gebelerde, kansızlık hastalığı olanlarda ve gebeliğinin sonlarına gelmesine rağmen hiç demir kullanmamış olan anne adaylarında yüksek dozlarda demir tedavisi gerekebilir.

 

Folik asit takviyesi Gebelik öncesi başlanan ve gebeliğin ilk 3 ayında kullanılan 0,4 miligram folik asidin doğacak bebeğin nöral tüp defekti dediğimiz omur açıklığı olan bir bebek doğurma riskini azatlığı bulunmuştur. Bu miktar düzenli beslenme ileri alınabilirse de bu alımı garantilemek için folik asit ilavesi önerisine uymanız önemlidir.

 

Kahve-çay-bitkisel çaylar Kafein içeren sıvıların (çay,kahve, kola..vb) alınması sonucu annenin dolaşım sistemi olumsuz etkilenmekte ve uykusuzluk problemleri yaşanmaktadır. Aşırı tüketiminde bebekte düşük, gelişme geriliği, erken doğuma yol açabilmektedir. Çay ise bu kafein etkilerinin yanında demir emilimini de engelmektedir. Bu nedenle bu tür içecekleri günde 2 bardak ile sınırlamakta fayda vardır.

 

Hamilelik döneminde bulantıları gidermek (zencefil), sıvı açığını kapatmak, sakinleştirici özelliğinden faydalanmak, loğusalıkta süt yapımını artttımak için papatya, rezene, ısırgan otu gibi çaylar kullanılmaktadır. Bu grup çay günde 2 bardağı geçmedikçe kullanılabilir. Ancak isimleri masum gelen adaçayı, fesleğen, keten toğumu, ahududu, sinameki, lavanta, biberiye, yabanmersini, kediotu, melisa, aloe vera, karahindiba gibi bitki çayları rahimde erken kasılmalara yol açarak düşük, erken doğum, kanama olasılıklarının olduğu saptanmıştır ve gebelikte tüketilmemelidirler.